Kandidateksamen: Mita Sengupta

4. januar 2008 kl. 10:00

Molekular diversity and phylogenetic relationships of Bellamya gastropods (Viviparidae) in the Rift Valley Lakes of Africa

Kandidateksamen: Morten Tønsberg Limborg

4. januar 2008 kl. 13:00

Genetic population structure of European sprat (Sprattus sprattus L.)

Kandidateksamen: Ane-Marie Løvendahl Raun

9. januar 2008 kl. 13:00

Sediment organic matter influences growth and survival of submerged plants

Kandidateksamen: Miriam Holsegård-R.

10. januar 2008 kl. 11:00

Variationer i arbejdsindsatsen hos den danske kirkeugle (Athene noctua)

Kandidateksamen: Maj-Britt Pontoppidan

15. januar 2008 kl. 13:00

Distributional pattern of dead Cordyceps-infected ants

Kandidateksamen: Steen Stahlhut

17. januar 2008 kl. 14:00

Identification and characterization of Klebsiella pneumoniae adherence proteins

Kandidateksamen: Christina Lund Løjtnant

18. januar 2008 kl. 13:00

Pollenspredning hos hvidkløver (Trifolium repens) - belyst ved SSR-analyser og modellering

Kandidateksamen: Katrine Buch Vidén Greve

18. januar 2008 kl. 14:00

Density Dependent Regulation of Cdk Complexes in NIH3T3 Cells Newly Transformed by Oncogenic Ras

Kandidateksamen: Julie Kønig

29. januar 2008 kl. 10:00

Studies on ligands and receptors of the insulin superfamily – receptor interactions of a mutant IGF-1 and relaxin-like peptides

Kandidateksamen: Christina Gagner Torp

19. februar 2008 kl. 14:00

Oncogene Transformed Cells: Expression Analysis of Genes Differentially Affected by Mutated Ras

Kandidateksamen: Christoffer Bugge Harder

26. marts 2008 kl. 15:00

Mycena sectio Calodontes of Northern Europe

Kandidateksamen: Kasper L. Hansen

28. marts 2008 kl. 13:00

Aspects and controversies in avian evolution reconsidered: comparative analysis of limb development

Kandidateksamen: Bolette Lind Mikkelsen

8. april 2008 kl. 13:00

Underground resource allocation between individual fungal networks

Kandidateksamen: Astrid Junker Andersen

11. april 2008 kl. 10:00

Mikrobiel aktivitet og diversitet i jord; effekt af vand og næring

Kandidateksamen: Inger Marie Laursen

28. april 2008 kl. 13:00

Environmental Contamination, Blood Parasites, and Home Range of the Red Kite (Milvus milvus) in Denmark

Dobbelt-kandidateksamen: Nina Ottesen og Susanne Svenné

29. april 2008 kl. 10:15-15:00

Diætsammensætning og habitatbrug hos den danske kirkeugle (Athene noctua)

Kandidateksamen: Jill Grønberg Nothlev

29. april 2008 kl. 14:15

Reetabelering af naturlig hydrologi i internationale beskyttelsesområder

Kandidateksamen: Henrik Dinesen

5. maj 2008 kl. 15

Stress-induceret protein syntese i Tetrahymena

Kandidateksamen: Christophe Poirel Madsen

14. maj 2008 kl. 14:00

TRPC1’s betydning for reguleringen af cellecyklus progression i Ehrlich-Lettre Ascites celler

Kandidateksamen: Lars Bo Jacobsen

14. maj 2008 kl. 16.00

Territoriekaldet hos kirkeuglen: hvor og hvornår kaldes der?

Kandidateksamen: Signe Skyum Kirkegaard

19. maj 2008 kl. 11:00

Tyrosinkinasers rolle i cellevolumenregulering I Ehrlich celler – med focus på TASK-2 kanalen

Kandidateksamen: Sonja Kim Nielsen

20. maj 2008 kl. 10 am

Characterization of primary cilia, Hedgehog signaling and polycystins during development of the human pancreas and in human pancreatic cell lines

Kandidateksamen: Sarah Preisler

28. maj 2008 kl. 11:00

Cellerproliferation, ionkoncentrationer og iontransportører i Ehrlich Lettre Ascites celler

Dobbelt kandidateksamen: Rikke Dollas Bergenholtz & Mikael Skaanning Jørgensen

30. maj 2008 kl. 9:00

A study of ESBLs and AmpC-type ß-lactamases associated with E. coli and Salmonella spp.

Kandidateksamen: Kenneth Halberg

4. juni 2008 kl. 13:00

Cyclomorphsis in the marine eutardigrade Halobiotus crispae

Kandidateksamen: Mie Mogensen

6. juni 2008 kl. 13:00

Undersøgelse af udvalgte duplikationer og splice-site mutationer i Menkesgenet ATP7A

Kandidateksamen: Kathrine Eduardsen

10. juni 2008 kl. 14:00

On the possible role of caveolae in volume sensitive signaling and cell volume regulation in 3T3-L1 cells

Kandidateksamen: Jette Gjerke Hemmingsen

13. juni 2008 kl. 11:00

Effects of intrauterine exposure to diesel exhaust particles - implications on the male reproductive system in mice

Kandidateksamen: Christina Bramow og Signe Brandt Larsen

13. juni 2008 kl. 11:00

Waltheria ovatas tilpasning til oceaniske øer - et studium i reproduktionssystemer samt genetisk og morfologisk variation på Galápagosøerne, Ecuador

Kandidateksamen: Bettina Nonnemann

19. juni 2008 kl. 16:15

Nuclear architecture and heterochromatin formation in fission yeast - investigating the role of the nuclear porin Nup189

Kandidateksamen: Stine Ninel Hansen

20. juni 2008 kl. 10:00

Effect of MEKK3, MP1 and PRKACA on processing of the beta-amyloid precursor protein

Kandidateksamen: Shzeena Kausar Dad

20. juni 2008 kl. 13.00

Identifikation af kandidatgener for et Usher-lignende syndrom og Nonsyndromisk Mental Retardering vha. Homozygosity Mapping

Kandidateksamen: Lisbeth Kierkegaard

20. juni 2008 kl. 14.00

Glucocorticoid receptor involvement in depression

Kandidateksamen: Jonas Stenbæk

20. juni 2008 kl. 14:00

Sekvensering og ekspression af oxalat decarboxylase i brunmuldsdannnende svampe

Kandidateksamen: Karen Marie Forman Jacobsen

23. juni 2008 kl. 14:00

Bovint serum amyloid A,isoform 3: Oprensning fra mælk og biologisk karakterisering

Kandidateksamen: Amalie Frederikke Rudolf

24. juni 2008 kl. 14:00

Identification of FMRFamide- and myosuppressin-like receptors from Apis mellifera

Kandidateksamen: Torsten Schultz-Larsen

24. juni 2008 kl. 14:00

Autophagic cell death in Arabidopsis innate immune responses

Kandidateksamen: Line Glode Kristoffersen

25. juni 2008 kl. 12:00

Behaviour and adrenocortical function in two young bull groups of Asian elephant, Elephas maximus

Kandidateksamen: Karen Riisgaard

25. juni 2008 kl. 13:00

Role of Food Uptake and Photosynthesis for Growth and Survival of the Mixotrophic Dinoflagellate Dinophysis acuminata

Kandidateksamen: Jacob H. Jacobsen

25. juni 2008 kl. 14:00

Identification and characterization of FGF receptor binding motifs in the second fibronectin type 3 module of NCAM

Kandidateksamen: Sanne Simone Kaalund

26. juni 2008 kl. 13.30

Genetic and molecular analysis in patients with brain malformations and epilepsy

Kandidateksamen: Johanne Schmidt

26. juni 2008 kl. 13:00

Identification and characterization of MADS-box genes in Neuwiedia veratrifolia, Apostasioideae, Orchidaceae.

Kandidateksamen: Jesper Tholstrup

26. juni 2008 kl. 14:00

Amino Acid Uptake in Sulfolobus solfataricus P2

Kandidateksamen: Mette Ratje

27. juni 2008 kl. 09:00

The effect of CNTF-derived peptides on cerebellar granular neurons

Kandidateksamen: Lars Båstrup-Spohr

27. juni 2008 kl. 11-13

Overfladefilm på danske søer

Kandidateksamen: Christian Ørum Olesen

27. juni 2008 kl. 13:00

Poxviurs encoded CCR8 homologs. Structural and functional characterization

Kandidateksamen: Ditte Gammeltoft

27. juni 2008 kl. 14:00

Betydningen af dådyrfodring for vegetationen i Grib Skov

Kandidateksamen: Jens Krarup Ockelmann

27. juni 2008 kl. 14:00

Ekstremofile svampe i terrestriske biofilm

Kandidateksamen: Nils Grøngaard

27. juni 2008 kl. 15:00

Biodiversitet og økogeografiske faktorer: Artstal-areal relationer

Kandidateksamen: Ronni Bertelsen

3. juli 2008 kl. 13:00

The Sub-Cellular Localization of hEXO1 through Cell Cycle

Kandidateksamen: Katrine Søbye

3. juli 2008 kl. 13:00

Ecology, exploitation and conditions of gastropods and bivalves - On Cu Lao Cham islands; a marine protected area, Vietnam

Kandidateksamen: Christian Clausen

4. juli 2008 kl. 14:00

Proteomic and translational investigation of Sulfolobus solfataricus P2

Kandidateksamen: Malene Foged Stranddorf

4. august 2008 kl. 14.00

Vocal behaviour of the female rock sparrow (Petronia petronia)

Kandidateksamen: Lasse Henriksen

5. august 2008 kl. 14:00

Differantial degradation of EGFR after stimulation with different ligands

Kandidateksamen: Sandra Breum Andersen

14. august 2008 kl. 13:00

Fungal exploitation strategies in ant hosts

Kandidateksamen: Jonas W. Nielsen

14. august 2008 kl. 13:00

The properties and applications of a new thiol specific reagent which is highly reactive at low pH

Kandidateksamen: Iben Aastrup

15. august 2008 kl. 14:00

Generation of genetically encoded nanosensors for ion channel activity

Kandidateksamen: Mette Marie Nielsen

20. august 2008 kl. 14.00

Strandenge ved Hjarbæk Fjord. Vegetationens udvikling og vilkår efter sluseåbningen

Kandidateksamen: Merete Lund Lafon

22. august 2008 kl. 11:15

Temporal and spatial control of the proendocrine gene neurogenin 3, using in ovo electroporation in the developing chick embryo

Kandidateksamen: Thomas Michael Pedersen

26. august 2008 kl. 13:00

Udvikling af optisk densitetsbaseret vækstassay til måling af fitness i Staphylococcus aureus samt måling af fitness i kliniske historiske isolater af Staphylococcus aureus

Kandidateksamen: Kim Krighaar Rasmussen

1. september 2008 kl. 09:00

A Structure and Binding Study of the Extracellular Domain of NCAM2

Kandidateksamen: Anders Winkel

2. september 2008 kl. 10:30

Use of sediment CO2 in submerged rooted plants

Kandidateksamen: Brian Christensen

2. september 2008 kl. 13:00

Algal pigment composition in three marine copepods and their fecal pellets as a function of diet, food concentration and starvation

Kandidateksamen: Sandi Lohse Als

2. september 2008 kl. 14:00

Vegetationens reaktion på bioinvasion af Rynket Rose (Rosa rugosa Thunb. ex Murray) på Heatherhill

Kandidateksamen: Michelle G. Johansson

8. september 2008 kl. 14:00

Adfærdsstudie af chimpansers (Pan troglodytes) aktivitet samt brug af redskaber til løsning af labyrinter

Kandidateksamen: Andreas Bornø Rasmussen

17. september 2008 kl. 15:00

Hæmatologiske indikationer for autolog bloddoping

Kandidateksamen: Kenneth Jensen

18. september 2008

Archael replication factors: targeted mutagenesis of H. Volcanii MCM and GINS

Kandidateksamen: Søren Overballe-Petersen

25. september 2008 kl. 14:00

Archaeal chromosome replication: Replicative DNA polymerases

Kandidateksamen: Robert Dagil

25. september 2008 kl. 14:15

Structural studies of the membrane proximal extracellular domain of the human prolactin receptor by NMR spectroscopy Structural studies of streptococcal pyrogenic exotoxin B from Streptococcus pyogenes by x-ray crystallography

Kandidateksamen: Rasmus Iversen

26. september 2008 kl. 12.30

Glutathione binding properties of glutaredoxin 1 from yeast

Kandidateksamen: Rikke Iven Thorsteinsson

29. september 2008 kl. 15:00

Identification of new kinesins associated with primary cilia in mammalian cells

Kandidateksamen: Maria Hastrup Jensen

3. oktober 2008 kl. 13:15

Molecular phylogeny and evolutionary history of selected members of Dinophysiales (Dinophyceae) from the Indian Ocean - a study based on LSU rDNA sequences and light microscopy

Kandidateksamen: Lars Green Bach

17. oktober 2008 kl. 14:00

Rynket Roses indflydelse på den naturlige biodiversitet i klitterne ved Tisvilde Hegn

Kandidateksamen: Mette Nyerup Nielsen

23. oktober 2008 kl. 14:00

Årstidsvariationens betydning for tilstandsvurdering af naturtypen overdrev i det nordøstlige Sjælland

Kandidateksamen: Iben Rønn Veland

24. oktober 2008 kl. 16:00

Inversin in Ciliary Signaling and Cell Migration

Kandidateksamen: Lisbet Løvendahl

27. oktober 2008 kl. 13:00

Sammenlignende undersøgelse af floraen på øer og holme i Isefjorden og Roskilde Fjord

Kandidateksamen: Camilla Kirkegaard-Sørensen

31. oktober 2008 kl. 10:00

Comparing management effects of different herbivores on dune heath vegetation

Kandidateksamen: Anne Sofie Berendt

31. oktober 2008 kl. 11:00

Et globalt perspektiv på kromoforisk opløst organisk stof (CDOM)

Kandidateksamen: Mathilde Kaas Hansen

10. november 2008 kl. 10:00

Investigation of receptor binding site 1 of human prolaction ph dependence and affinity optimization

Kandidateksamen: Sandra Schødt Nøddebo

28. november 2008 kl. 14:00

The perception of visual mimicry by pigeons

Kandidateksamen: Claus Baggesen

4. december 2008 kl. 13:00

Investigations of a harmful algal species from Western Greenland - a study of Alexandrium tamarense (Dinophyceae) strains based on morphology, LSU rDNA sequences and toxin profiles

Kandidateksamen: Kathleen Stolpe

4. december 2008 kl. 13:00

Heterologous Expression and Characterization of the Two Potassium Channels Sl02.1 and Slo2.2

Kandidateksamen: Bente Jørgensen

8. december 2008 kl. 14:00

Hyperton stress induceret aktivering af Focal Adhesion Kinase

Kandidateksamen: Esben A. Gad

11. december 2008 kl. 14:00

Predicting Protease k-cat & k-m, A computational model for kinetic parameters extrapolated towards complexs substrates in vitro

Kandidateksamen: Jonas Geldmann

16. december 2008 kl. 14:00

Population dynamics of the European honey bee

Kandidateksamen: Mads Joakim Birkeland

16. december 2008 kl. 14:00

Nitrogen accumulation and primary production by Saccharina latissima (Phaeophyceae) estimated from mathematical modeling and experimental cultivation near a sea cage farm: a case study.

Kandidateksamen: Marie Aarrebo Jensen

16. december 2008

Analysis of cam functions in two DT40 cell lines with regulatory cam level